Hawks of the Month (2016-2017)

Month Hawk Scholar Athlete Citizen
May Trevor Fornier Morgan Spraker Rachel Towe Brianna McClary
April Hogan Smith Emily Jones Derek Beauchamp Maya Henebury
March Nathalie Danielle Sadie Henderson Ruth Boone Elsa Layman
February Amberlyn Foote Josh Tse Lauren Harris Ashleigh Brinkerhoff
January Kevin Olsen Cody Carrier Nick Masters Maggie Nader
December Matthew Lehr Alexander Lacerna Amanda Kanawall Kayne Finley
November Bryan Rerko Cuc Van Levi Parsons Lauryn Sparger
October Ashley Appell Hamish Pierpont Amica Lertkitcharoenpon Ethen Broadwater
September Adam Grusuaskas Lauren Sparger Victoria Bowrosen Eliza Budanio
August Juanita Morales Kevin Olsen Luke Bryan Todd Powers

 

Departmental Students of the Month- May

AITR- Jenna Hopkins-Glidden
Academy of Finance- Jacob Stumpf
CTE- Eliza Budanio
English- Amelia Bonjour
Foreign Language- Emily Connor
Science- Juanita Morales
Social Studies- Hogan Smith
Performing Arts- Ruby Layman
Physical Education- Ryan Lenhart
Reading- Destiny Malone
Visual Arts- Sean Budanio
JROTC- Quan Chau
Music- Jose Lora.

Teachers / Staff / Volunteers - May

Teacher of the month- Mrs. Susan Prospect
Teaching Technique- Mrs. Jill Cicciarelli
Educational Atmosphere- Mr. Michael Johnson
Special Projects- Mr. Brent Rohol
Staff member- Mrs. Candy Arlow
Volunteer- Mrs. Doree Derrick


Departmental Students of the Month- April

AITR- Josh Feiner
Academy of Finance- Shawna Zamiri
Family and Consumer Science- Jacob Pagan-Thacker
CTE- Alice Walker
English- Romeia Al Hajeri
Foreign Language- Mohammed Azam
Science- Cody Carrier
Social Studies- Rayn Bumstead
Performing Arts-Ethan Rich
Physical Education- Jesse Marrero and Matthew Anderson
Reading- Ladomick Webb
Visual Arts- Payton Floyd
JROTC- Caleb Johnson
Music- Hamish Peirpont

Teachers / Staff / Volunteers - April

Teacher of the month- Kristen Richards
Teaching Technique- Mr. Jason McCoy
Educational Atmosphere- Ms. Ella Jones
Special Projects- Mrs. Danyalle Miles
Staff member-Ms. Leslie Davis
Volunteer-Mrs. Linda Williams


Departmental Students of the Month- March

AOF- Bryan Rerko
AVID- Seinna Pacheco
Academy of Finance- Kinzie Kilman
CTE- Denisia Brown
Math- Jude Flynn
English- Lindsey Castanaza and Ashley Bankey.
Foreign Language- Josie Lichens
Performing Arts- Alyssa Christen
Visual arts- Shanna Aguayo
Physical Education- Robby Onusko and Sarah Narozny
JROTC- Aryan Hipp
Web Design- Angelo Sarno


Teachers / Staff / Volunteers - March

Teacher of the month- Lina Gobrial
Teaching Technique-Colleen Delaney
Educational Atmosphere- Bruno Moskola
Special Projects- Lekita Howard
Staff member- Kathy Potts
Volunteer- Cindy Harper, Buzzy Porter and Kelly Riggle


Departmental Students of the Month- February

AITR-Casmira Harrison
AVID- Ashahya Kimble
Academy of Finance- Kinzie Kilman
CTE- Samantha Nicholson and Kayla Howard
Math- Adam LeBlanc
English- Hannah Gold and Elysse Goodell
Foreign Language- Elysse Goodell
Science- Kseniya Yarakhavets
Social Studies- Patrick Tydir and Jude Flynn
Performing Arts- Camryn Chiriboga
Visual arts- Carolyn Muldowny
Reading- Yadjany Nelson
Music- Jesciria McGee


Teachers / Staff / Volunteers - February

Teacher of the month- David Nelson
Teaching Technique- Christina Grusauskas
Educational Atmosphere- Sheila Farrell
Special Projects- Shawn McKaig
Staff member- Pam Conners
Volunteer- Mr. Joe Bihner


Departmental Students of the Month- January

AITR- Sarah Mott
AVID- Krystal Sanchez
Academy of Finance- Alyssa Haygood and Cody Duke
Family and Consumer Science- Zach Panciello and Isabella Kallin
CTE-Vienna Sarno and Caitlyn Seibert
Math- Paige Rasmussen
Foreign Language- Dillon Wilson
Science- Ashley Ahmed and Gigi Chehaitli
JROTC- William O’connell Anderson
Social Studies- Dylan Lev and Marcella Nelson
Performing Arts- Mackenzie Bodnaruk
Physical Education- Dakota Severson and Noah Roberts
Visual arts- Wendy Tran
Reading- Noah Roberts
English- Hilana Said and Stephanie Dodd
Band- Olivia Corporon


Teachers / Staff / Volunteers - January

Teacher of the month- Ms. Undercoffler
Teaching Technique- Mr. Goldstone
Educational Atmosphere- Mr. Keating
Special Projects- Major Ochoa and Mr. Platt
Staff member- Mrs. Harnage
Volunteer- Mrs. Strauss


Departmental Students of the Month- December

AITR- Molly Fox
AVID- Rachel Conrey
Academy of Finance- Prea Rahman
Math- Seth Jolly
Foreign Language- Erin Petkus
Science- Lauryn Sparger and Hiba Nadeem
Performing Arts- Olivia Lindfors
Physical Education- Gage Kananen and Olivia Caiazzo
Visual arts- Skylar Theis
JROTC- Peter Chau and Justin Sanchez
Social Studies- Olivia Harris and David Kurek
Band- David Truilo


Teachers / Staff / Volunteers - December

Teacher of the month- Mrs. Sarasua
Teaching Technique- Ms. Nolin
Educational Atmosphere- Mr. Wofford
Special Projects- Mrs. Pringle
Staff member- Mrs. Copp
Volunteer- Mrs. Ghaffarian


Departmental Students of the Month- November

AITR- John Many
AVID- James Haywood
Academy of Finance-Christopher Peterson
Math- Jonathan Yu
Foreign Language- Juanita Morales
Science- Austin Nisbett
Performing Arts- John Zamborsky
Physical Education- Tristan Overholzer and Cody Franco
Reading- Taylor Shenk
Visual arts- Taylor Foulkrod


Teachers / Staff / Volunteers - November

Teacher of the month- Mr. Brad McFarland
Teaching Technique- Madam Astrid Augat
Educational Atmosphere- Mrs. Vonda Morris
Special Projects- Mr. John Dupuis
Staff member- Mrs. Tammy Graham
Volunteer- Mrs. Peggy Roles


Departmental Students of the Month- October

Avid- Deja Eleby
AITR- Joseph Holmstrom
Academy of Finance-Dalton Church
Family and Consumer Science- Loren Karagozler
CTE Tech student of the month- David Kurek
Math- Amberlynn Foote
English- Hayden Flood
Foreign Language- Stephanie Dodd
Reading- Taniyah Hill
Visual Arts- Hannah Casey
JROTC – Isaelis Aponte Colon
Science- Skylar Theis
Social Studies- Jordan Diverniero and Thomas Smith
Physical Education- Jacob Moplus and Courtney Kennedy


Teachers / Staff / Volunteers - October

Teacher of the month- Mrs. Kelli Bundza
Teaching Technique- Ms. Barbara Bailey
Educational Atmosphere- Mrs. Danyalle Miles
Special Projects- Mrs. Karin Merrill
Staff member- Shawna Butler
Volunteer- Mrs. Liz Paschal


Departmental Students of the Month - August and September

Avid- Gianna Meoli and Luke Hampton
AITR- Matt Shultz and Ryley Griffith
Academy of Finance- Rachel Towe and Alyssa Nelson
Web Design- Ethen Broadwater and Nathan LaRubbio
CTE- Ashley Ward and Katherine Thomson
Math- Shea Outlaw and Lindsey Pliapol
English- Ross Harbuck and Ethan Swayze
Foreign Language- Sara Parsons and Derek Beauchamp
Performing Arts- Amy Kealhofer and Boenn Bake
Visual Arts- Annie Scull and Star Fitzmaurice
JROTC – Nolan Archer and Autumn Himmel


Teachers / Staff / Volunteers - September

Teacher of the month- Mrs. Samantha Murray
Teaching Technique- Dr. Ernst
Educational Atmosphere- Katherine McFarland
Special Projects- Mrs. Sue Fitton
Staff member- Mrs. Josephine Somereve
Volunteer- Mrs. Sheila Sullivan


Teachers / Staff / Volunteers - August

Teacher of the month- Mrs. Sheila Farrell
Teaching Technique- Mr. Nate Fincher
Educational Atmosphere- Ms. Valerie Oates
Special Projects- Mr. Scott Kirschner
Staff member for the month- Mrs. Joey Bass
Volunteer for the month- Ms. Bonnie-Ann Arnett.